סידור חדר ילדים

סידור חדר ילדים

ההנאה הכי גדולה בעבודה שלי זה לעשות סדר וארגון בחדרי שינה של ילדים .

בדרך כלל אני "נקראת לסדר " על-ידי לקוחות מיואשים שהתיאשו מהעבודה הסיזיפית והמלחמה המתמדת בבלאגן בממלכה הזו .

ממלכת הילדים יכולה להיות קסומה , אם רק  עוצרים רגע ומקדישים זמן מחשבה מה הם הצרכים והרצונות של כל ילד .

לדוגמא ,אציג בפניכם מספר עצות שאני נוהגת לתת במקרה זה :

  • ארון הבגדים

-כמו בכל ארון בגדים יש ליצור חלוקה לפי עונות ולפי תדירות שימוש ,כאשר אנחנו מחליפים את הבגדים המתאימים לעונה כך שיהיו נגישים למשתמש  .

-מסדרים את הארון לפי קבוצות -מכנסיים ,חולצות ,גופיות ,וכד… ודואגים שהדברים שנילבשים בתדירות גבוהה יהיו נגישים ובראש הערמה .

-תחתונים ,וגרביים מסדרים בסלסילות או קופסאות בתוך הארון או בתוך מגירה .

-מצעים ניתן לסדר באחד מהמדפים העליונים בגלל תדירות השימוש (החלפה פעם  בשבוע -שבועיים ).

-בשביל מראה מסודר מסדרים את הסטים ב-2 אפשרויות: 1. מקופלים בצורה אחידה בתוך ציפה
2. מקופלים ומושחלים לתוך ציפית של כרית .

-יש לעבור על הבגדים בכל עונה ולראות מה קטן ,מה קרוע ומה ניתן להעביר הלאה לתרומה או לפח .

-כל בגד חדש שנכנס לארון מוציאים במקומו פריט ישן ובכך מונעים מצב שהארון אינו יכול להכיל את כל הבגדים.

-במידה והארון בעל מדפים ארוכים ללא חלוקה פנימית ,ניתן לרכוש מעמדים כמו חוצצים המונעים מערמות הבגדים להתמוטט כאשר מוציאים פריט לבוש אחד  .

  • משחקים 

-את המשחקים מסדרים וממיינים לפי נושאים ,בתוך סלסילות קש או כלי אחסון (רצוי שקופים  ).בזמן המיון עוברים על הפריטים :מה שמקולקל או שבור -לזרוק מה שלא רלוונטי לגיל ובמצב טוב – לתרום .

– ממינים את הפריטים לפי נושאים ,כגון : בובות ,חיות ,כלי עבודה ,מכוניות ,כלי אוכל ,לגו ,פליימוביל וכד…על-ידי חלוקה לנושאים קל לילד להתמצא וקל לו גם לסדר לאחר המשחק .

-לאחסון חיצוני על מדף או כוננית ללא דלתות ממליצה על שימוש בסלסילות או כלי אחסון דקורטיביים אחרים .

לאחסון בארון ניתן להשתמש בכלי אחסון מפלסטיק עם מכסה שניתן על-ידי כך לערום אחד על השני (חסכון במקום) רצוי שיהיו שקופים ,אך במידה והם לא שקופים רצוי להוסיף תג זיהוי ובו כתובה תכולת הקופסה במידה והילד צעיר ולא יודע עדיין לקרוא ,ניתן לצייר או להדביק רמז (חלק ממשחק -לדוגמה קוביות לגו וכד…).

משחקי קופסה -יש לסדר בתוך הארון או הכוננית  לפי גיל הילד וגובהו על-מנת שיהיו  נגישים עבורו .

לאריזות  של משחקי הקופסה יש נטייה להיקרע ולהינזק מהשימוש בהם . ניתן לחזק את הקופסאות עם דבק נייר טוב ועבה ,בפינות האריזה או לחלופין ,להעביר לקופסאות מפלסטיק עם הוראות המשחק ולכתוב עליהם את שם המשחק.
-במידה ומעבירים את המשחקים לקופסאות אטומות בעלות סגירה טובה ,ניתן לסדר את הקופסאות על הצד ,כמו סידור ספרים במדף. כך שליפת המשחק תהייה קלה יותר  .

מצרפים (פאזלים )  –בשביל חסכון במקום וכן בגלל שיש נטייה לקופסאות מקרטון להיקרע ,אני ממליצה להעביר את הפאזל לשקית אחסון עם שקית עם זיפר (ניקול או סנו ) ,עליה מצמידים מבפנים את התמונה של הפאזל .
את כל השקיות ניתן לאחסן בקופסת אחסון אחת או בסלסלה , ולשלוף את הקופסה בימי חורף  ובכל יום אחר.

ספרים -מסדרים על מדף בגובה העיניים שיהיה קל לשלוף  לפי גודל  ולפי נושא.

  • תחפושות 

רוב הילדים נהנים להתחפש במשך כל השנה ולא רק בפורים ,כחלק מהמשחק הדמיוני שלהם . ניתן להקצות מגירה גדולה לתחפושות או כלי אחסון גדול אחר ולאחסן שם את התחפושות .
תחפושות ניתן גם לתלות על קולב בתוך ארון הבגדים.

-אם יש ילדים שחולקים חדר , יש צורך להקצות לכל אחד את האזור  הפרטי שלו , שם הוא מאחסן את הדברים השייכים רק לו .ניתן להשתמש בשידה ליד המיטה או במגרות מתחת למיטה .לשים דגש על דברים המייחדים את אותו ילד מבחינת העיצוב ליד המיטה ומעליה (תמונות ,מוביילים וכד…).

  • פינת יופי 

בנות המין היפה נוהגות לעתים לבלות חלק מהזמן מול המראה .ניתן לארגן להם שולחן טואלט קטן הכולל : מראה תואמת ,מגירות או קופסאות קטנות המכילות : גומיות -שיער ,סיכות ,סרטים ,תכשיטים ,קוסמטיקה ואיפור (בגיל מבוגר יותר) .אפשרות  זולה יותר  היא תליית מדף ומראה מעליו .

  • מכתבה 

מעטים הילדים שיכינו שעורי בית על שולחן הכתיבה ולא על הרצפה בסלון או בפינת האוכל ,אבל למען יחידי הסגולה :

שולחן כתיבה הכולל מקום למחשב ,מקום להכנת שיעורים ויצירה .ממקמים שולחן בגובה  וגודל  שיתאים לצורכי הילד המשתנים .רצוי שהשולחן יכלול מערכת של מגירות לאחסון .

כבלים של המחשב יש לאגוד בעזרת אזיקונים ולהצמיד לאחת מרגלי השולחן מאחור או לחלופין מכניסים את כל החיווט לתוך צינור פלסטיק שניתן לרכוש ב"איקאה".
על השולחן מציבים קופסאות קטנות או מכלים קטנים כמו כוסות ומניחים בתוכם טושים ,עפרונות צבעונים ,עטים . ניתן להשאיר את השולחן ריק ולהשתמש במגירות לצורך זה .
מסדרים לפי נושאים :מחדדים ,מחקים,מספריים ,סרגלים,מדבקות,חומרי יצירה וכד…

  • ציורים ועבודות של הילדים

אני ממליצה לבחור את המיטב מבין הציורים ולתייק בקלסר או לשמור בקופסה .
עבודות תלת ממדיות ניתן לצלם ולשמור בתיקיה במחשב .כמו-כן ניתן לסרוק את הציורים במחשב ולפתוח תיקיה "הציורים של …."
במידה והחלטנו לשמור ציורים בקופסה יש  לרשום  עליה את שם הילד  ולהניח על המדף או בארון .

  • בובות פרווה 

בכל בית ניתן תמיד למצוא אותם ,הן תופסות הרבה מקום ואבק . מציעה להניח אותם על מדף ארוך ,כך הן יכולות להוות קישוט נחמד לחדר . מידי פעם כדאי לבדוק אם יש צורך לכבס אותם .

איך שומרים על החדר מסודר ?

אני ממליצה לקבוע עם הילדים יום בחודש שבו מסדרים את החדר ועוברים על ה"תיבות "  בכך אנחנו מלמדים את הילדים קצת סדר ומלמדים אותם אחריות .

אפשרות נוספת היא בכל פעם שמשחקים עם תיבה , רגע לפני שמחזירים את כל הפריטים בחזרה ,לעבור עליה ולהוציא מה שלא קשור ,מה שמקולקל ולא רלוונטי.

 

כתיבת תגובה