הכנה למעבר לדיור מוגן

הכנה למעבר לדיור מוגן

המעבר לדיור מוגן או לבית אבות הוא אחת מהחוויות היותר מורכבות לבני גיל הזהב .

בדרך כלל זוהי " ברירת  מחדל ",יש הבדל מהותי בהסתכלות של ההורים המבוגרים  על מעבר לדיור מוגן ועיניהם של ילדיהם .

ההורים המבוגרים רואים במעבר כ"תחנה סופית " של חייהם .התהליך עבורם  הוא בעיקרו נפשי בנוסף לצד הפיזי -מעבר מבית שבו חיו את מרבית חייהם ,בית ספוג  נוסטלגיה וחיים שלמים השזורים בחיי חברה ,משפחה ,סביבה מוכרת והרגלים שמשרים המון בטחון.

הבנים לעומת זאת מסתכלים על כל התהליך בצורה מאוד עניינית וטכנית הם לוקחים בחשבון שאלות כמו :מידת העצמאות של ההורה ,בריאותו ורמת ההשגחה והטיפול בו ,אפשרויות לחיי חברה והעשרה -חוגים למניהם לעומת חיי בדידות ושעמום .

לאחר שעברנו תהליך משותף עם ההורה ,ערכנו סקר שוק ,בדקנו מחירים ובדקנו אם  הצרכים עונים על כל הרצונות ,קבלנו חוות דעת מאנשי מקצוע וראינו בפועל שהמקום נראה מבחינה חזותית והדיירים מתאימים מבחינה חברתית ,מתחיל תהליך המימוש  .

מעבר לדיור מוגן הוא בדרך כלל מעבר מבתים  גדולים ומרווחים ליחידות קטנות ,מה שמצריך מיון קפדני וויתור על חפצים רבים וזה שלעצמו דורש מאמץ נפשי גדול מההורה המבוגר .

על-פי רוב יש צורך בהתערבות וליווי של בן משפחה קרוב שיקצה זמן והרבה סבלנות  בתהליך המורכב הזה .במידה ואין אפשרות שכזו רצוי להפנות את הטיפול בנושא לידי גורם מקצועי ובעל ניסיון בנושא .

בתהליך המיון והניפוי של החפצים כדאי ראשית כל להכין רשימה של כל החפצים גדולים כקטנים בבית ,חפצים ורהיטים אהובים ובעלי ערך סנטימנטלי  נכנסים לרשימה של "חפצים עוברים" ,חפצים אחרים שלא מתאימים לבית החדש בגלל גודלם או כי אין בהם שימוש יכולים לעבור לרשימה "חפצים לתרומה " או "חפצים לבני המשפחה " .ניתן לפרסם בלוחות מכירה באינטרנט כמו יד 2 ,אגורה ,ebay וכד… חפצי אומנות או פרטי אספנות  בעלי ערך ניתן לפנות לבתים למכירות פומביות -אלה יבצעו עבורכם הערכה לגבי שווי החפצים ואולי אף יעזרו לכם במכירתם תמורת עמלה .

בתהליך המיון רצוי לבחור מספר רהיטים ופריטים אהובים -הם יהוו תרומה ישירה להרגשה ביתית בבית החדר והזר ,וייתנו מאין הרגשה של המשכיות החיים .

לאחר תהליך המיון ,רצוי להכין מראש תכנית מיפוי . בתכנית זו אנחנו מכינים בעצם תרשים איפה ימוקמו הרהיטים ואיפה יונחו החפצים ,בבית החדש .

לפי תכנית זו רצוי לארוז את  החפצים בבית כך שעל כל ארגז יהיה רישום מדויק של תכולתו ולאיזה חלל בבית הוא משויך -דבר זה מקל מאוד על הפריקה והסידור בבית החדש .

בעת התכנון במידה ושנה אפשרות רצוי לתכנן אזורי אחסון שיהיו נוחים ונגישים -ללא צורך בטיפוס או בהתכופפות .פתרון טוב לכך יהיה רהיטים משולבים עם מגרות .

יש צורך לתת את הדעת על תאורה נכונה כי עם שנים הראייה נחלשת  .

ואזור אירוח נעים ונוח לבני המשפחה המבקרים ולנכדים .

 

מעבר דירה הנו תהליך ששואב המון כוחות פיזיים ונפשיים כאחד ,ובגיל מתקדם הוא יכול להוות קושי גדול -עייפות ,עצבנות ובלבול ,רצוי שבני המשפחה ילוו ,יתמכו ויסייעו כמה שיותר לרווחתו  על-ידי ארגון מהיר ויעיל של כל חפציו במקום החדש עם שימת דגש על הרגליו הישנים והמוכרים. 

כתיבת תגובה